PLUSY I MINUSY PODRÓŻY POZA SEZONEM


Czarna plaża w Ajuy - Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie

Od jakiegoś czasu zastanawiam się dlaczego większość ludzi z takim uporem szuka wakacji... w wakacje. Osobiście jestem zwolenniczką podróżowania poza sezonem czerwiec - sierpień, bo według mnie ma to o wiele więcej zalet niż mogłoby się wydawać, ale zdaję sobie sprawę z tego, że to co dla mnie jest zaletą, dla innych może być wadą, więc przyjmijcie proszę moją kwalifikację za "luźną".

Side, Turcja


+ CENA : Poza sezonem podróżuje się taniej i to bez względu na to, czy kupujecie zorganizowaną wycieczkę z biura podróży, czy organizujecie ją sami. Jeżeli chodzi o te kupowane przez biura podróży, to zauważyłam, że w sezonie ceny rosną nawet o 1000 zł, co uważam za sporo, jeżeli weźmiemy pod uwagę 2 osoby, a co dopiero np. czteroosobową rodzinkę? Nas miło zaskoczyły również ceny wycieczek fakultatywnych. Na miejscu okazało się, że do maja (a byliśmy w kwietniu) ceny są niższe o połowę od tych, na które przygotowaliśmy się patrząc na ceny podane na stronie biura podróży. W okresie mniejszego ruchu turystycznego niższe są też ceny biletów do niektórych parków rozrywki, muzeów czy na rejsy statkami. 
Jeżeli organizujecie wyjazd sami, to możecie się liczyć z dużo tańszymi cenami biletów lotniczych. Przykład : na tą chwilę ceny lotów z Poznania do Tel Awiwu w marcu można znaleźć nawet za 212 zł. W lipcu? Trzeba wydać od 700 do tysiąca złotych!
Tańsze jest też zakwaterowanie (i wie to nawet AirBnB) i wiele innych rzeczy. Po prostu. Tańsze jest wszystko.

Antalya, Turcja

+ BRAK TŁUMÓW : Mimo, że ogólnie bardzo lubię poznawać nowych ludzi, to nie jestem fanką wielkiej turystycznej masy spoconych osobników zasłaniających mi widoki. Sorry. Z tego też powodu nie przepadam za polskim morzem. No chyba, że jadę na "wiochę" do której nie dotarła jeszcze cywilizacja, wtedy ma swój urok. Poza sezonem wszystko wydaje się spokojniejsze, a zdjęcia wychodzą dużo lepsze (myślę, że żadnego z powyższych nie udałoby mi się zrobić w czerwcu). I nie chodzi o to, że ludzie na nich mi przeszkadzają - po prostu trzeba mieć dużo większy talent, a ja go nie mam ;). Brak tłumów wiąże się również z brakiem kolejek! 

Side, Turcja

- BRAK TŁUMÓW : Nie, nie pomyliłam się ;) To zarówno plus, jak i minus. Jeżeli podróżujecie sami i macie nadzieję poznać kogoś z kim moglibyście chociaż "pójść na miasto", to może być problem. W naszym hotelu byliśmy chyba jedynymi osobami w wieku 20-30 lat, a jak już udało nam się poznać 2 dziewczyny w naszym wieku, to zapomnieliśmy wymienić się numerami telefonów i tyle z tego wyszło :). Jeżeli podróżujecie z dziećmi, to też  może ich być niewiele, ale może myślę tak bo nasz hotel nie był specjalnie "atrakcyjny" dla rodziców z dziećmi i zwyczajnie mogli wybrać inny.

"Calima" na Fuerteventurze,Wyspy Kanaryjskie

+ POGODA : O ile trzydziestostopniowy upał uważam za obligatoryjny na wakacjach, o tyle sądzę, że w czterdziestostopniowym skwarze nie da się normalnie funkcjonować, nie mówiąc już o zwiedzaniu czegokolwiek. Pogodę oczywiście trzeba sprawdzić dla danego regionu, żeby nie trafić np. na porę deszczową, ale w okolicach południowej Europy wiosna i jesień są jak najbardziej przyjaznymi porami do podróżowania. W kwietniu w Turcji temperatura w dzień dochodziła do 28͍℃, a wieczorami wystarczyło ubrać cieplejszą bluzę. Podczas całego pobytu zdarzył nam się tylko jeden pochmurny, ale nadal nie zimny dzień. Podobna pogoda była w marcu na Wyspach Kanaryjskich. Tam towarzyszyła nam przez cały pobyt Calima - pył napływający na archipelag znad Sahary. Mi nie przeszkadzała, cieszyłam się, że mam okazję ją zobaczyć, ale nie wiem co na to astmatycy i maniacy fotografii (podobno bardzo pogarsza jakość zdjęć). 

Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie

- BRAK ATRAKCJI : Myślę, że to mały minus, bo niewiele atrakcji jest niedostępnych poza sezonem, ale trzeba się liczyć np. z brakiem polskich animacji w niektórych hotelach lub z gorszą komunikacją publiczną. Warto też sprawdzić czy godziny funkcjonowania miejsc, które chcecie odwiedzić nie ulegają zmianom lub czy nie są czynne np. tylko w weekendy.+ UCIECZKA OD ZIMY : Nie ma nic lepszego niż świadomość, że ucieka się od zimowej pluchy i deszczowych w ostatnich latach 2℃ w Polsce. Przygotujcie się tylko na szok termiczny po wyjściu z samolotu i dodatkowe miejsce w walizce na kurtkę, którą na pewno od razu na siebie założycie jak wrócicie. Lato mamy piękne, więc można je wykorzystać na odkrywanie uroków naszego kraju. Ot, takie moje skromne zdanie. Do następnego! 

A.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

FUERTEVENTURA W JEDEN DZIEŃ - CO WARTO ZOBACZYĆ?

Londyn w weekend: dzień I

OASIS PARK FUERTEVENTURA - KRÓTKA RELACJA